Nederland
Voor vrij ondernemen
Skip Navigation Links Terug naar BDO HomeEnglish versionSitemapUw winkelwagen
Skip Navigation Links
InloggenExpand Inloggen
Skip Navigation Links
Wet implementatie richtlijnen BTW-Pakket 
Omzetbelasting 

De wet implementatie richtlijnen BTW-Pakket is in het staatsblad geplaatst, de Wet treedt in werking op 1 januari 2010. Vanaf deze datum is de plaats van dienst voor de omzetbelasting gewijzigd. Ook is het terugvragen van buitenlandse omzetbelasting veranderd. Deze wijzigingen vergen in een groot aantal gevallen aanpassingen van de administratie. In het bijzonder willen wij wijzen op de wijze van aangifte doen vanaf 1 januari 2010 met betrekking tot de volgende situaties:

Situatie 1:
U verricht diensten die op grond van de plaats van dienst bepaling zijn belast in het buitenland. Alleen de diensten die op basis van de hoofdregel plaatsvinden in een andere lidstaat worden vermeld onder rubriek 3b leveringen/diensten in landen binnen de EU. Deze diensten moeten op de listing vermeld worden.
Op uw factuur vermeld u: ‘VAT reverse charge mechanism applicable based on article 196 Directive 2006/112/EG’ (BTW verlegd).

Situatie 2:
Aan u worden diensten verricht vanuit het buitenland waarbij de plaats van dienst bepaald is in Nederland. Alle diensten verricht door buitenlandse dienstverleners die plaatsvinden in Nederland worden vermeld onder rubriek 4 op de aangifte omzetbelasting van de afnemer. Niet van belang is of het op basis van de hoofdregel, of een uitzondering belast is in Nederland!
Rubriek 4a leveringen/diensten uit landen buiten de EU.
Rubriek 4b leveringen/diensten uit landen binnen de EU.

Voorbeeld:
diensten verricht door een Belgische ondernemer ( bijvoorbeeld ramenwasser) aan een Nederlandse ondernemer aan een onroerende zaak in Nederland. Hier is een uitzondering van toepassing. Plaats van Dienst is Nederland omdat de onroerende zaak in Nederland is gelegen. De Belgische ondernemer vermeldt op zijn factuur het BTW-identificatienummer van de Nederlander en ‘VAT reverse charge mechanism applicable based on article 194 Directive 2006/112/EG’ (BTW verlegd). De Nederlandse ondernemer vermeldt op de aangifte omzetbelasting onder rubriek 4b het bedrag waarover BTW wordt gerekend en de BTW die de Nederlander moet berekenen. Deze is als voorbelasting weer aftrekbaar onder rubriek 5 voorzover deze prestaties af worden genomen voor belaste handelingen.

Bron:
21-12-2009 Staatsblad 2009, nr. 546 en 23-12-2009 Staatsblad 2009, nr. 565
Datum:
19-1-2010 15:08